Błękitny Nosorożec na finale w Suwałkach


Zespół powstał na początku lat 90-tych, kiedy to wykrystalizował się w miarę stały skład. Pierwszym znaczącym sukcesem był festiwal w Kielcach w 1993r, gdzie publiczność przyznała „NOSOROŻCOWI” nagrodę w postaci sesji nagraniowej w Warszawskim studio „CCS”. Materiał ten (17 utworów) zostaje wydany przez Białostocki „ROCK’N’ROLL” w postaci kasety pt. „A JEDNAK”. Po tym wydarzeniu nasila się działalność koncertowa. „B.N.” pojawia się w telewizyjnym programie ekologicznym „Śmietnik”, gdzie prezentuje kawałek pt. „Przyjaciel”.
Na początku 1995r RAKOŚ zmienia OLEJA na perkusji. Na wiosnę tegoż roku nowy bębniarz zostaje przetestowany w studio „SALMAN”, w którym zarejestrowano 6 utworów. Latem w zaprzyjaĄnionym barze w Hajnówce powstaje teledysk pt. „JAK CHORĄGIEWKA”.
W lipcu 1997r „DUŻA” sesja nagraniowa w „RSC-STUDIO” w Rzeszowie zaowocowała wydaniem własnym sumptem kasety pt. „JAK DŁUGO”- 13 utworów. Po nagraniu taśmy z przyczyn osobistych „NOSOROŻCA” opuszcza basista – WUJO, a za gryf chwyta – KLAUDIUSZ. Do stałego składu dołącza również – DANIEL który zadebiutował w sesji w Rzeszowie. Z pośród kilku instrumentów dętych w które dmucha, wybór pada na – tenor. Grupa znowu dużo koncertuje. Między innymi prezentuje się przed kilkudziesięciotysięczną publicznością PRZYSTANKU WOODSTOK’98, gdzie euforię wywołał znany z wykonania Mieczysława Fogga utwór pt. „TANGO -MIELONKA”.
Latem 1999r. zostaje zrealizowany teledysk pt. „JAK DŁUGO”, a jesienią „B.N.” nagrywa materiał na kolejną kasetę, tym razem w studio „HERTZ”. Ukazuje się ona w wydawnictwie „OSA” pt. „PIOSENKI”.
Następne 2 lata to kolejne koncerty ( występ na Punkowej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Krakowie w 2002r. z międzynarodową obsadą. Pod koniec roku, zespół rejestruje w zaprzyjaĄnionym studio 3 nowe utwory które wydaje na promocyjnym krążku CD jako zapowiedĄ nowej płyty. Zespół nagrywa teledysk do jednego z tych utworów-„DZIENNIK” emitowany w VIVI -e i TV4.

Muzyka „B.N.” ewoluowała od dosyć siermiężnego punk-rocka na początku lat 90-tych poprzez łączenie go z elementami reggae i ska, aż do obecnego brzmienia które sam zespół najchętniej określa jako post-punkowe, jednak większość recenzentów ma spore kłopoty z jego zaszufladkowaniem. Teksty pisze WOJCIA, który jest założycielem zespołu. Słowa są ważnym elementem twórczości „B.N.”. Opisują one rzeczywistość w której żyjemy, ukazując absurdalność niektórych jej aspektów. Eklektyczność muzyki powoduje że czasem skłania ona do refleksji a czasem bawi.Na koncertach zawsze tworzy się gorąca atmosfera, dlatego że słuchacze czują że przekaz „BŁĘKITNEGO NOSOROŻCA” jest autentyczny a dĄwięki płynące ze sceny niosą ze sobą to co w muzyce najważniejsze – – RADOŚĆ GRANIA